Šećer svugdje oko nas
Svjetska zdravstvena organizacija već neko vrijeme šalje alarmantna upozorenja o prijetnji globalne epidemije dijabetesa, a tema je to o kojoj naveliko pišu i mediji. Istovremeno, valjda tipično za vrijeme u kojem živimo, potrošnja šećera po stanovniku raste i sve je više proizvoda u kojima je šećer bilo glavni bilo sporedni sastojak.
Ljudi uglavnom odbijaju pomisao na to da su ovisni o šećeru. No, jednostavan eksperiment može dokazati suprotno: stavite li malu količinu šećera na jezik osjetit ćete njegovu slatkoću, no treći ili četvrti put nećete više osjetiti slatki okus. Da bi se osjetio slatki okus količina šećera se mora povećati. Ukoliko se svakodnevno koriste namirnice koje sadrže bijeli šećer, gubi se osjećaj i povećava se količina koja se konzumira. U razvijenim zemljama u svijetu količina šećera po osobi godišnje iznosi 60 kg!
Kada god pitate nekoga da li jede šećer i koliko, dobit ćete sljedeći odgovor: ja ne jedem puno šećera , ili ja jedem malo šećera, ili samo onaj šećer koji stavljam u kavu i to je sve.
No, važno je znati da se šećer nalazi: u svim gaziranim napicima, sokovima, keksima i drugim slatkišima, konzerviranoj hrani, kruhu, pivu, cigaretama, majonezi i različitim preljevima, kečapu, dimljenoj šunki, suhomesnatim proizvodima, gotovim juhama, čipsu od krumpira, instant čajevima i instant kavi, itd. itd. , gotovo da je beskonačna lista namirnica koje sadrže bijeli šećer.
uobičajeni proizvod količina sadržaj šećera |
voćni jogurt 150g 4 čajne žlice |
kukuruz u konzervi 100g 2 čajne žlice |
sladoled 1 kugla 2 čajne žlice |
džem 2 čajne žlice 2 i 1/2 čajne žlice |
Utjecaj šećera na zdravlje
· Bijeli šećer uzrokuje cijeli niz i fizičkih i emotivnih poremećaja. Klinička studija na adolescentima pokazala je da oni koji u svojoj prehrani imaju visoku količinu namirnica koje sadrže šećer vrlo često pokazuju sljedeće oblike ponašanja: iritabilnost, promjene u raspoloženju, nestrpljivost, umor, depresiju, nesanicu te bolove u abdomenu.
· Povezivanje konzumiranja šećera s poremećajima u ponašanju dokazano je u mnogim istraživanjima te se kao programi sprječavanja nasilja u školama predlažu i promjene u jelovnicima (popularna gazirana pića zamjenjuju se s prirodnim sokovima bez šećera, čokoladice se zamjenjuju sa svježim voćem i sl.)
· Akne i prištići, krvarenje iz desni, kvarenje zuba, učestale prehlade, glavobolje i migrene, diabetes, depresija, astma, alergije, čir na želucu, menstrualni problemi, grčevi i sl. mogu se smanjiti ili potpuno nestati prestankom konzumiranja rafiniranog šećera i proizvoda koji ga sadrže.
· Istraživanje provedeno na 100 žena (objavljeno u Journal of Reproductive Medicine, 1984.) pokazuje da je unošenje šećera, mliječnih proizvoda i umjetnih zaslađivača povezano s pojavom Candida vulvovaginitis. Nakon prehrane koja je isključila sve navedene namirnice 90% pacijentica nisu više imale simptome ove gljivične infekcije.
Šećer ima tendenciju da privremeno zaustavi lučenje želučanih sokova i na taj način ometa normalno funkcioniranje.
Oni koji osjećaju pad energije oko deset ujutro i tri poslijepodne i žele uzeti nešto što će im podignuti energiju moraju promijeniti svoju prehranu jer pate od hipoglikemije (niske razine šećera u krvi) koja je direktna posljedica konzumiranja šećera. U suprotnom konstantno osjećaju umor, iritabilni su, imaju stalnu želju za slatkim, gube koncentraciju, imaju niski tlak itd. Ovi su simptomi poznati kao “sugar blues”.
Konzumiranje šećera donosi zaista puno opasnosti za naše zdravlje, slabi naš imuni sustav i kroz vrijeme obolijevamo od različitih bolesti. Uprkos tome, mnogi i dalje ne povezuju svoje stanje s konzumiranjem šećera zato što ne uočavaju uzročno posljedičnu vezu između onog što jedemo i kako se osjećamo.
Kako se šećer ponaša u našem organizmu?
Naše tijelo zahtijeva energiju da bi živjelo. Energija koja je potrebna našem tijelu dolazi od ugljikohidrata koji sagorijevaju u našem tijelu i iza njih ostaje voda i ugljični dioksid koji se eliminiraju iz tijela.
Jednom kada su u tijelu, ugljikohidrati dolaze u naš krvotok: u slučaju složenih ugljikohidrata (cjelovite žitarice, korjenasto povrće, zaslađivači od žitarica) oni se postupno rastvaraju i postupno ulaze u krvotok i prilikom tog procesa krv ostaje lagano lužnata (što je neophodno da bismo bili zdravi).
Jednostavni šećeri, na drugoj strani, u našu krv ulaze vrlo brzo, krv postaje prekisela (previše šećera u krvi) i takva neravnoteža u našem tijelu pokreće minerale (pogotovo kalcij) iz zuba i kostiju kako bi se riješila ta nastala neravnoteža u tijelu. Stoga, konzumiranje bijelog šećera i rafiniranih proizvoda glavni je uzrok nedostatka kalcija u tijelu.
Većina šećera koji uđe u našu krv “skladišti” se u krvi u obliku glikogena - kapacitet jetre je negdje oko pedeset grama. Kada, zbog svakodenvnog konzumiranja rafiniranih proizvoda, dođe do viška glikogena on se vraća u krvotok u obliku masnih kiselina koje se prvo nakupljaju na manje aktivnim dijelovima tijela poput bokova, trbuha i sl. No, tu cijela priča ne završava. Kod stalnog konzumiranja šećera masne kiseline se talože i oko naših vitalnih organa: srca, bubrega i jetre te su ti organi okruženi slojevima masnoće i sluzi. Kao posljedica takve situacije naš organizam počinje zakazivati u svom funkcioniranju: mijenja se krvni tlak, mijenja se kvaliteta crvenih krvnih zrnaca i abnormalno se povećava količina bijelih krvnih zrnaca. Metabolizam se usporava i imunitet drastično pada. Zbog toga naše tijelo ne može adekvatno odgovoriti na hladnoću ili vrućinu i ne može se obraniti od virusa, bakterija isl. Svakodnevno konzumiranje rafiniranih namirnica i šećera utječe i na funkcije mozga, jer uništava korisnu bakteriju u crijevima koja sudjeluje u sintetiziranju kompleksa B vitamina, neophodnog za funkcioniranje našeg mozga. To nas, između ostalog čini pospanima te smanjuje sposobnost koncentracije i memoriranja podataka.
Kada prestanete jesti bijeli šećer i namirnice koje ga sadrže možete tri dana do tri tjedna imati sljedeće simptome: jake želje za slatkim, umor, depresija, promjene raspoloženja i glavobolju. No, isplati se jer ćete osjećati dugoročne pozitivne posljedice na svom zdravlju.
Navala energije najavljuje probleme
Kada jedemo rafinirane namirnice i proizvode koji sadrže bijeli šećer, takav jednostavan šećer se trenutno apsorbira u krv. To nam daje osjećaj navale energije ali u isto vrijeme čini našu krv prekiselom. Zbog toga gušterača treba izlučiti inzulin koji treba otkloniti višak šećera u krvi. Stoga, konzumacija veće količine šećera tjera gušteraču na veće reakcije, a kao posljedica toga javljaju se osjećaji letargije i depresije. Vjerojatno se možete sjetiti situacije u kojoj se, nakon prvog osjećaja navale energije, nakon konzumiranja nečeg slatkog osjećate kao da su vam potonule sve lađe.
Suprotno ovome postoji i slučaj niske razine šećera u krvi, gore spominjana hipoglikemija, koju karakterizira znojenje, osjećaj pulsiranja u krvnim žilama, drhtavica, znojenje ruku, glavobolja, nagle navale gladi itd. Da bismo kompenzirali ovakva stanja “neophodna” nam je sljedeća doza šećera i tako u krug. Nakon određenog vremena gušterača zbog velikih napora kojima je izložena počinje smanjeno funkcionirati i ne može više izlučivati inzulin, što uzrokuje visoku razinu šećera u krvi i nastaje dijabetes. Kada ponovno razmislite gdje se sve šećer nalazi i koliko ga godišnje konzumiramo (početak članka) nije ni čudo da nam prijeti globalna epidemija diabetesa na koju upozorava Svjetska zdravstvena organizacija.
Što sve znači riječ šećer?
Danas poznajemo i konzumiramo mnoge su vrste šećera:
-
saharoza iz šećerne repe i trske
-
fruktoza ili voćni šećer
-
laktoza ili mliječni šećer
-
maltoza iz žitarica i njihovih zaslađivača - ječmeni slad i rižin sirup su najpoznatiji
-
dekstroza iz kukuruza i kukuruzni sirup
Svi gore navedeni ugljikohidrati nazivaju se i šećerima što ponekad zbunjuje i stvara nerazumijevanje, pogotovo što se ista riječ koristi i za šećer u krvi- glukozu. Stoga je dobro pojasniti:
Jednostavni šećeri
ili jednostavni ugljikohidrati - monosaharidi - u voću, medu, javorovom sirupu (fruktoza i glukoza);
disaharidi - šećer iz trske, šećer iz mlijeka (saharoza i laktoza)
Složeni šećeri
ili složeni ugljikohidrati polisaharidi -u žitaricama, mahunarkama i povrću
A med?
Mnogi, nakon što spoznaju štetnost šećera, posegnu za medom. Iako sadrži neke minerale u tragovima način na koji med prolazi kroz naš organizam ne razlikuje se puno od načina na koji prolazi bijeli šećer. Bolje ga je koristiti samo povremeno i čuvati kao jedno od pomoćnih sredstava iz domaće, prirodne ljekarne.
Bez šećera, ali s umjetnim zaslađivačima?!
Industrija se brzo prilagođava pa stoga danas na tržištu možete naći mnoštvo proizvoda na kojima je istaknuto da su bez šećera. No, na žalost to vrlo često znači da ti proizvodi sadrže umjetne zaslađivače koji su kemijskog porijekla i naš ih organizam ne prepoznaje kao hranu te ima teškoće koje mogu dovesti do metaboličke neravnoteže. Isto tako svako malo se pojavljuju istraživanja koja ukazuju na kancerogenost umjetnih zaslađivača.
Stoga bolje izbjegavajte: saharin, aspartam, sorbitol isl.
Što nam preostaje?
Smeđi šećer, reći ćete vi! Ne, jer smeđi šećer unatoč tome što sadrži nešto minerala i dalje se u organizmu probavlja isto kao i bijeli šećer - tj. monosaharid (jednostavni šećer) koji preskače procese probave i direktno ulazi u krv te tako isto negativno utječe na kontrolu razine šećera (glukoze) u krvi. Koristite ga zaista samo povremeno ili u priijelaznom periodu kada mijenjate svoju prehranu na bolje. No, smeđi šećer vas neće riješiti ovisnosti o šećeru (samo ste jednu “drogu” zamijenili drugom).
Ne bojte se! Prestati jesti šećer ne znači ne jesti slatko uopće. I u nas se mogu naći kvalitetni deserti i slatkiši sa zaslađivačima od žitarica (ječmeni, rižin, kukuruzni, proseni slad, samo su neke vrste). Ovi zaslađivači izgledom podsjećaju na med ali su blažeg okusa i za razliku od meda sadrže složene šećere (polisaharide). Prave se od isklijalih žitarica i sadrže maltozu (šećer iz žitarica) ali i vitamin B. Primjena im je zaista široka a danas se mogu lako nabaviti u trgovinama prirodne hrane.
Glavni izvor kvalitetnog slatkog trebale bi biti žitarice, korjenasto povrće, voće te njihovi proizvodi. Također kvalitetna, raznolika prehrana s cjelovitim namirnicama, različite tehnike pripreme i načina začinjavanja te puno zelenog lisnatog povrća svakako može pomoći smanjenju želje za šećerom.
Napisala: Jadranka Boban Pejić, prvo ime prirodne prehrane u nas i autorica knjige "Prirodno i slatko"
www.makronova.com
2.1.2007.