Mnogi ljudi koji su se susreli s upotrebom algi u svakodnevnoj prehrani, vjerojatno će reći da jestive alge dolaze iz Japana, a neke će njihov egzotičan izgled i nepoznavanje tih vrijednih namirnica možda i obeshrabriti. Dunja Gulin, Makronovina učiteljica kuhanja, ovo je ljeto putovala obalom Škotske i došla do zanimljivih informacija i iskustava s jestivim algama, pročitajte što je saznala!
Na predavanjima i radionicama kuhanja često pitanje koji polaznici postavljaju je kako to da u prirodnoj prehrani inzistiramo na konzumiranju algi, kada je preporuka da se hranimo namirnicama iz našeg podneblja, a one to očito nisu.
Istina je da uzgajalište algi nećete pronaći na obalama Jadrana, ali ukoliko se vratimo nekoliko desetljeća unatrag (a o tome govore i stariji žitelji hrvatskih otoka i priobalja) morsko 'povrće' vadilo se mrežama i konzumiralo zajedno s ribom od davnina. Ta je tradicija kod nas prekinuta, no ne i u nekim drugim europskim zemljama u kojima se alge beru, suše i dodaju jelima tokom cijele godine.
Jedna od tih zemalja je i Škotska, na čijim obalama i otocima upotreba algi u prehrani i dalje postoji, a i interes za te namirnice je u porastu, budući da ih je suvremeni nutricionizam napokon prepoznao kao vrijedne, te ih stručnjaci sve češće preporučuju kao izvrstan izvor minerala.
Pogledajmo koje se vrste algi mogu naći na sjevernim i zapadnim obalama Škotske, te na otocima Orkney, Shetland i Hebridima.
Dulse (Palmaria palmate)
Ovo je europska alga koje se može naći na policama naših trgovina. Ukusna je, mekana i vrlo se lako priprema- namače se u vodi ili dodaje na kraju kuhanja, slično kao i Wakame alga. Postoje zapisi kako su Irski farmeri dulse jeli kao slanu grickalicu i ta se tradicija očuvala i kod prve generacije irskih imigranata u Ameriku. Također se prodavala na tržnicama u Edinburgu. Upotreba dulsa u Škotskoj započela je vjerojatno već 400 godina prije Krista, no prvi zapis o svećenicima koji su skupljali ove alge pojavljuje se u pjesmi iz 7.stoljeća. Najbolje ju je skupljati od svibnja do listopada.
Irska mahovina ili Carrageen (Chondrus Crispus)
Ova alga koristi se kao prirodna želatina, a po izgledu i upotrebi vrlo je slična nama poznatijoj algi agar-agar. Čupava je i tamno crvene boje, raste u busenima, a najlakše ju je pronaći na kamentitim obalama za vrijeme oseke. Tradicionalno se izbjeljuje i suši pa je u suhom obliku bež ili svjetlo-roze boje. Najčešće se koristi za zgušnjavanje u desertima, ali na obalama Škotske ovu algu koriste i za spravljenje pjenastih kremi od račića, krastavaca ili rajčice. Jela s irskom mahovinom su lako probavljiva i idealna za djecu i starije osobe s probavnim problemima. 'Carrageen Pudding' je tradicionalni desert koji se servirao u vrtićima viktorijanskog doba.
Laver/ Sloke/ Nori (Porphyra umbilicalis)
Ova alga se najčešće može pronaći na zapadnim obalama škotskog kopna i otoka. Ljubičasto-smeđe-zelene je boje, vrlo slična morskoj salati, samo tamnija.
Ova je alga dio tradicionalnog doručka u Britaniji i Irskoj, kuhana sa zobi. Gorkastog je okusa, a dan danas kuhari u Walesu kuhaju želatinasti 'kruh' od ove alge.
Morska salata (Ulva lactuca)
Morska salata je svijetlo zelene, mekih listova koji su izvrsni kao 'omot' za ribu koju ćete peći, pržiti ili kuhati.
Može se jesti sirova i sušena. Vrlo je ukusan dodatak juhama, varivima i riži.
Kelp ili Kombu, nekoliko vrsta (Laminaria saccharina, laminaria digitata, alaria esculenta- wakame)
Ovih nekoliko vrsta algi iz iste porodice rastu dublje u moru pa ih je moguće pronaći samo za vrlo jake oseke. Najbolje ih je brati u proljeće kada rastu mladi izdanci. Mogu se rezati na trakice ili kidati, a zatim sušiti i to u roku od 24 sata. Najbolje ih je koristiti kao bazu za hranjive kaše i temeljce. Naravno, kao i japanski rođaci ovih algi, upotrebljavaju se u kuhanju s mahunarkama jer 'razbijaju' vlakna grahorica i čine ih lakše probavljivima.
Dobro je znati...
- U kineskoj kulturi alge se koriste u tretmanima za različite zdravstvene tegobe- otkline, zadržavanje tekućine, tumore, itd.
- Budući da alge sadrže velike količine joda koji je nužan za pravilni rad štitnjače (što je ova žlijezda aktivnija to kalorije brže izgaraju) još u 19 st. koristile su se za pomoć pri mršavljenju!
- Ne zaboravite da alge na sebe vežu radioaktivne tvari i eliminiraju ih iz tijela- one su pravi čistači organizma!
- Alge također pomažu u borbi protiv globalnog zatopljenja! One apsorbiraju ugljični dioksid i pretvaraju ga natrag u kisik. Stoga znanstvenici japanskog istraživačkog instituta Mitsubishi planiraju uzgojiti ogromnu plantažu algi na području od 10 kilometara obale te nakon godinu dana od njih namjeravaju proizvesti bio-gorivo koje neće zagađivati planet ugljičnim dioksidom!
Neki podaci u tekstu preuzeti su iz knjige "Seaweed and Eat It", autorica Fiona Houston i Xa Milne
foto: Dunja Gulin, flickr.com , seakelp.net